Ana Sayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Teklif İsteme Haberler İletişim

Haberler
Tarih :15 March 2011
Başlık : Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon Numarası
Değerli Müşterilerimiz,
İki gün önce uygulamaya başlanması beklenen Yeni Hızlı Kargo Taşıma Tebliği Gümrük Müsteşarlığı'nın mevzuat ve alt yapı ile ilgili bazı sistemsel sorunları henüz açıklığa kavuşturamaması sebebiyle uygulamaya alınmamıştır. Çalışmaların sonlanması ve tarafımıza verilmiş olan işlem yapma şifrelerimizin müsteşarlıkça kullanıma açılması beklenmektedir. Gelişmelerle ilgili detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
Diğer taraftan yurtdşına yapacağınız express numune gönderiler için hazırlayacağınız faturalarda Gümrük Tarife İstatistik Pozisyon numarası bilgisinin belirtilmesinin zorunluluğunu ve önemini bir kez daha hatırlatmak isteriz. Bu bilgi Türkiye ve yurtdışı gümrüklerinde beyan aşamasında kullanılacak olup, son derece önem arz etmektedir. GTİP bilgisi gönderinizin zamanında çıkış işlemlerinin yapılabilmesi, karşı ülke gümrüklerinde sorunsuz işlemlerin sonuçlandırlabilmesi ve zamanında teslim edilebilmesi için son derece gereklidir.
GTİP numarası her eşya için ayrı ayrı fatura üzerinde, eşya cinsinin yanında mutlaka gösterilmelidir. Aksi takdirde çıkış sırasında beyan edilmesi gecikecek, GTİP tespiti yapılabilmesi için eşyanız beklemeye alınacak, aynı gün yurtdışı edilemesinde gecikme riski meydana gelebilecektir.
Eşyalarınıza ait GTİP numaralarının tarafınızca tespitnin yapılması ve fatura üzerine eklenmesi ileride olası gecikmelerin önüne geçecektir. Eşyalarınıza ilişkin GTİP numaralarının doğru tespiti için öncelikle çalıştığınız gümrük müşavirlerinizle görüşmenizde fayda vardır. Bununla birlikte internet sitemizdeki linkten yararlanabilirsiniz ve ayrıca sorularınız için Gümrük Bölümümüz den yardım alabilir veya eşyalarınıza ilişkin detaylı bilgilerle birlikte bizlere yazabilirsiniz.