Ana Sayfa Hakkımızda Hizmetlerimiz Teklif İsteme Haberler İletişim

Haberler
Tarih :25 April 2011
Başlık : Posta ve Yolcu İşlemleriyle İlgili Yeni Genelge
Değerli Müşterilerimiz,
 
19 Nisan 2011 tarihinde posta/hızlı kargo ve yolcu işlemleriyle ilgili düzenlemelerde yenilikler getiren bir genelge yayınlandı. (2011/23 Sayılı Genelge). Yayınlanan genelge daha önce küçük miktarlarda yurda girişine izin verilen ve muafiyet uygulanan bazı ürünlerde, artık hızlı kargo ile gelmesi durumunda muafiyeti ortadan kaldırdı. Genelgede hızlı kargo taşımacılığıyla ilgili kısımları sizlerle paylaşıyoruz.
 - "aynı gönderici tarafından Türkiye deki bir alıcı adına gönderilen aynı konşimento muhteviyatı gönderiler, bir bütün teşkil ederek tamamının kıymeti birlikte dikkate alınacaktır".  Bu ibare, Türkiye ye aynı göndericiden aynı göndericiye gönderilmiş birden fazla eşyanın tespiti için konulmuş bir uygulamadır. Parça parça gönderilmek kaydıyla muafiyete uygun hale getirilmeye çalışılan gönderileri kontrol altına almak için konulmuştur.
-  " gercek kişiler için uygulanan muafiyet, iki ayda en fazla bir, yılda en fazla beş kere kullanilabilir" denmistir. Bununla birlikte "bu limitlerin asması durumunda eşyanın ticari eşya olduğu kabul edilip, buna göre işlem yapılır" şeklinde muafiyete sınırlama getirilmiştir. Belirtilen iki ay veya bir yıl içerisinde kişiye gelecek gönderilerin sınırlandırılması, takibinin yapılarak ticarete konu hareketlerin engellenmesi hedeflenmiştir.
- Kuruma gelen ilaçlarda zaten Sağlık Bakanlıgı ndan izin şartı vardı. Kişiye gelen ilaçlarda ise yolcu beraberinde veya bir ay önce / bir ay sonra olması durumunda ise sağlık kuruluşundan alınan rapor, doktor raporu veya reçete vb. belgelerin ibraz edilmesi durumunda kişinin ülkemizde kalacağı süre göz önünde bulundurularak makul miktarda ilacın girişine izin verileceği bildirilmiştir. Hızlı Kargo ile gelse dahi hızlı Kargo firmasının basit usulde beyan verme sanşı yoktur.  Bu sebeple kişi veya kuruma gelen ilaç  tarafımızca gümrüklenemeyecek, gerekli izinlerin alınmasından sonra çekimin kendileri veya gümrükçüleri vasıtalarıyla sonlandırılması istenecektir. 
- Cep telefonları  posta veya hızlı kargo yolu ile gelmesi durumunda hiç bir şekilde muafiyet uygulanmayacağı genelgeyle bildirilmiştir. Bununla birlikte " yurt dışına giden yolcuların IMEI numarası halihazırda kayıtlı olan cep telefonlarının, çeşitli nedenlerle yurt dışında kalması ve bu telefonların posta / hızlı kargo yoluyla gönderilmesi durumunda, söz konusu telefonların IMEI numaralarının kayıtlı olduğunun http:www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden yapılacak sorgulama sonucu teyit edilmesi halinde teslim edilmesi mümkündür" denmiştir. Bu sebeple kullanılmış her türlü cep telefonu gümrüğe bırakılacak, kişilerin sorgu yapıp, gümrüğün onay vermesi durumunda çekim yine kişinin kendisi tarafından yapılacaktır. Beyan tarafımızca verilmeyecektir. 

 - Her türlü gıda maddesi bitkisel veya hayvansal gıdaların hızlı kargo ile gelmesi durumunda, değerine ve miktarına bakılmaksızın muafiyet uygulanmayacaktır. Bir küçük paket dahi olsa gümrükte kalacak ve formal çekim gerekecektir.
- Sporcuların kullandığı gıda takviye ürünleri, vitaminler, aynı şekilde hayvanlar için kullanılan gıda takviye ürünleri ve vitaminler, hızlı kargo ile gelmesi durumunda miktar veya değere bakılmaksızın muafiyet uygulanmadan gümrükte bırakılacaktır.
- Son olarak kozmetik ürünleri için de aynı durum geçerlidir. Miktarına ve değerine bakılmaksızın kozmetik ürünleri hızlı kargo veya posta yoluyla gelmesi durumunda muafiyet uygulanmayacaktır. Bu sebeple her türlü kozmetik ürünü gümrüğe bırakılacak, çekim yine kişinin kendisi ve bir gümrük muşaviri tarafından yapılacaktır. Beyan tarafımızca verilmeyecektir.
Saygılarımızla,